Вы находитесь: » » Захистимо дітей на дорогах.
30-05-2011, 12:08, просмотров: 3046, Раздел: Публикации    
Захистимо дітей на дорогах.«Щороку в Україні приблизно 500 п’ятикласників потрапляють у дорожньо-транспортні пригоди (ДТП). Найбільше серед них пішоходів – 350. Якщо ти порівняєш ці дані з кількістю учнів у твоєму класі, то дізнаєшся, що в Україні щороку потрапляють у ДТП не менш як десять п’ятих класів».

Це цитата з підручника «Основи здоров’я» (автори Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, А.І. Репік), за яким навчаються учні 5-их класів загальноосвітніх шкіл. Добрий підручник, написаний доступною мовою і гарно ілюстрований, містить багато цікавого і повчального матеріалу. Але на вивчення інтегрованого курсу “Основи здоров’я” у 5 класі відводиться лише 17 годин на рік або 0,5 години на тиждень. Відповідно на вивчення матеріалу з розділу «Безпечне довкілля: дорога до школи», з якого діти повинні засвоїти правила переходу складних ділянок дороги та безпечної поведінки на зупинках і в громадському транспорті, – ще менше, всього кілька годин.

Чи достатньо цього, щоб сформувати у юних пішоходів навички правильної поведінки на дорогах та в громадському транспорті і вберегти від ДТП? Напевне, у Міністерстві освіти і науки України вважають, що достатньо, і тому основну увагу зосереджують на викладанні математики, іноземних мов, української мови і літератури та інших, безперечно, важливих і потрібних предметів. Але чому в цьому ряду прищеплення дітям навичок здорового способу життя і безпечної поведінки, зокрема, на дорогах, залишається на останньому місці, мені не зрозуміло. Можливо, тому, що розробники шкільних програм погано знають усю статистику дорожньо-транспортних пригод, які щороку відбуваються за участю і з вини дітей, а тому не бачать справжньої глибини і актуальності цієї проблеми.
Хочу нагадати, що, за офіційними даними, тільки у 2010 році, в Україні за участю дітей було скоєно 2891 ДТП, у яких 132 дитини загинули, а 3048 були травмовані. При цьому кожна четверта ДПТ (всього 734) була скоєна з вини дітей, віком до 18 років, 25 з яких загинули, а ще 739 отримали травми.
На думку працівників ДАІ, основною причиною скоєння ДТП є відсутність у дітей необхідних навичок поведінки на вулицях, невиконання, а часом і незнання ними Правил дорожнього руху, невміння швидко орієнтуватись у складних дорожніх ситуаціях тощо. Та і в тих ситуаціях, де ДТП ставалися з вини водіїв, також можна говорити про неякісну освіту водіїв, або про їхнє погане виховання, яке закладалося ще у шкільні роки
.

Тут учителі мені можуть заперечити, що крім обов’язкової шкільної програми з дітьми проводиться і позакласна робота, спрямована на попередження травматизму та нещасних випадків (особливо, напередодні канікул), їх залучають до проведення різноманітних тематичних конкурсів, написання творів тощо. Іноді з профілактичними бесідами перед учнями виступають працівники ДАІ, які також доносять до них важливу інформацію. Але напевне, всього цього ще недостатньо для того, щоб турботу про безпеку дітей на дорогах перетворити у справу державної ваги з відповідними системними підходами і пріоритетами. При цьому маю на увазі не лише удосконалення навчальних та просвітницьких програм, які передбачали б гарантоване засвоєння школярами ПДР, а й широкий комплекс заходів, пов’язаних із належною організацією дорожнього руху та підвищенням загальної культури водіїв і пішоходів. Саме культури, яка має виховуватися і в сім’ї, і в школі, і на інших етапах життєвого шляху, а влада має цьому сприяти. Але чи сприяє?

Можливо, не всі знають, що ще у квітні 2008 році на сесії Харківської обласної ради була затверджена обласна програма підвищення безпеки дорожнього руху на 2008-2012 роки. А через кілька місяців подібну програму ухвалила і Харківська міськрада. Проте і в одному, і в іншому випадку, ухвалення згаданих програм, не підкріплених реальними фінансовими ресурсами, стало не більше, ніж формальністю. Наприклад, у обласній програмі підвищення безпеки дорожнього руху було заплановано організувати у 2008-2009 роках виробництво та безкоштовне розповсюдження серед школярів області 250 тисяч індивідуальних світловіддзеркалюачів (так званих флікерів), які могли б зробити їх помітними для водіїв у темну пору. На це з обласного бюджету депутати планували виділити 50 тис. грн. Проте, так і не виділили, внаслідок чого було зірвано реалізаці. важливого проекту. Те ж саме стосується і ряду інших пунктів програми, які залишилися лише на папері. Наприклад, у м. Харкові планували щороку наносити від 50 до 80 тис. квадратних метрів вулично-дорожньої розмітки, в тому числі на пішохідних переходах. Ну, і де та розмітка?

Якщо ж брати по великому рахунку, то програми з підвищення безпеки дорожнього руху, особливо серед дітей, мали б зачіпати не тільки ті проблеми, що безпосередньо впливають на рівень цієї безпеки, а й багато інших, супутніх проблем, пов’язаних з організацією позашкільної роботи, створенням умов для розвитку дитячого спорту і туризму, творчих здібностей та й просто нормального дозвілля.

Подивіться, чи багато у дворах і кварталах нашого міста залишилося спортивних та ігрових майданчиків? Чи достатньо безкоштовних клубів і секцій, де б діти могли змістовно проводити свій час? Відповідь очевидна. Тому, й маємо ситуацію, що найбільшу турботу і увагу до дітей наша влада проявляє напередодні або в День Міжнародного захисту дітей, а в інші дні переважно розробляє заходи з так званої “оптимізації” шкільної та позашкільної мережі або влаштовує показові шоу, де дітям і молоді відводиться роль слухняної масовки.

От і нинішнього раду влада планує провести у Харкові масштабний флеш-парад, головною подією якого стане костюмована хода від площі Конституції до саду Шевченка. Це дуже добре. Але беручи до уваги зростання кількості ДТП, які цього року сталися на території Харкова та Харківської області за участю дітей, Товариство учасників руху звернулося до Головного управління освіти та науки Харківської обладміністрації і запропонувало провести Міжнародний День захисту дітей під гаслом “Захистимо дітей на дорогах”, забезпечивши його відповідними заходами. Ця ініціатива залишилася без реагування.

То може харківські чиновники теж погано знають статистику дорожнього травматизму? Тоді нагадаю, що у 2010 році за участю дітей на території м. Харкова та Харківської області сталося 282 ДТП, у яких 14 дітей загинули та 305 були травмовані. А протягом першого кварталу вже нинішнього року на території міста та області було зафіксовано 52 ДТП, в яких загинули дві дитини та 63 отримали травми різного ступеня важкості.

Тут є над чим задуматися. І не тільки чиновникам від освіти, а й усім громадянам, які хочуть вберегти своїх чи чужих дітей від випадкових смертей або травмування на дорогах. А тому закликаю їх до спільних дій, кінцевою метою яких має стати створення максимально безпечних та комфортних умов для усіх учасників дорожнього руху, і в першу чергу, для дітей.

Олександр СІТЕНКО, президент ГО «Товариство учасників руху»
Добавил: Булыжник
Похожие публикации:
Оставлено комментариев: 0
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 180 дней со дня публикации.


© 2010-2021 Народная Правда. Все права защищены.
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на narodnapravda.org обязательна.