Вы находитесь: » » Земельний дерибан по-Циркунівськи (журналістське розслідування)
2-04-2016, 20:41, просмотров: 1779, Раздел: Публикации    
Колись відомий американський письменник Марк Твен закликав громадян купувати землю, оскільки сьогодні цей товар вже не виробляється. Ця порада в наші дні набула популярності, зокрема, на українських теренах. Справді, чому б не купувати те, що вже не виробляється, обмінюючи на гроші, які за нинішніми технологіями навчилися отримувати буквально «з повітря»?
Земельний дерибан по-Циркунівськи (журналістське розслідування)
Так чи інакше, земля, що розташована поблизу великих міст та ще й біля зручних автотрас, стала товаром бажаним та ходовим. Тим паче у таких місцях, де поблизу є газопроводи, водогони та джерела електропостачання. Саме там виникають так звані елітні зони забудови – де хазяйнують люди, для яких питання де знайти гроші не є актуальним – кошти завжди водяться.

Зрозуміло, що ресурси таких земель є дуже обмеженим.
Однак сайти об’яв переповнені пропозиціями придбати елітні земельні ділянки. До таких належить земля, якою розпоряджається селищна рада Циркунів. А розташована вона, між іншим, у безпосередній близькості від В’ялівського водосховища, тобто, можна сказати, у рекреаційній зоні. До того ж зовсім недалеко від обласного центру -- одразу за окружною дорогою навколо Харкова. То ж, середня кількість пропозицій купити земельну ділянку у районі Циркунів, які можна знайти на популярних сайтах об’яв не опускається нижче двадцяти. Ціни ж сягають тисячі – півтори тисяч доларів за сотку.
То хто і як сьогодні «виробляє» цей «товар», якщо пропозиція на нього не відстає від попиту? Тим більше, що вільного ринку землі законодавством Україні не передбачено
.

Однак, у законодавстві досить чітко прописані умови щодо того, хто та за яких умов має право на безкоштовне отримання земельних ділянок. Таке право мають особи, що потребують житла за встановленими нормами. Але серед тих, хто націлений придбати елітну землю таких навряд чи знайдеш. Тому вже досить давно було знайдено обхідний шлях, який дозволяє спритно торгувати тим, чим не передбачено законодавством. Сьогодні такі схеми успішно діють як у столиці, так і в областях. Особливої популярності вони набули після 2010 року.
Механізм дії цієї схеми стає цілком прозорим з аналізу лише одного епізоду таких подій.

Початок. Влітку, точніше 6 червня, 2011 року Циркунівська сільська рада, яку з 2006 по 2015 р. – дві каденції поспіль, очолювала Тетяна Самойлова, виділяє земельний масив площею 0,872 га, розподіливши його серед восьми громадян приблизно по 10 соток землі кожному. Але за законодавством переше рішення може лише «запустити» процес, який має кілька етапів.
На мові офіційних документів це звучить так. Рішенням X сесії VI скликання Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області від 06.07.2011 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням органами місцевого обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в с. Циркуни вул. Механізаторська, 2,4,6,8,10,12,14,16 громадянам Шевердіну А.М, Литовченко О.С., Мусієнко В.П., Новіков І.А., Тітенко ОЯ., Хлудєєвої А.В., Єленко Є.В., Безверхову С.В..» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1090 га., кожному усього , 0,872 га.


До речі, вражає оперативність, з якою питання було підготовлене до винесення на сесію. Адже заяви від громадян подавалися фактично напередодні! Так, заява С.В. Безверхого була подана 3 червня (у п’ятницю). А вже у понеділок, 6 червня, сесія прийняла «доленосне» рішення.
За рік, після виготовлення землевпорядної документації на земельні ділянки, та ж рада у тому ж складі затверджує проекти землеустрою.
Відповідний документ має назву: Рішення XXIII сесії VI скликання Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області від 17.08.2012 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, гр. Шевердіну А.М., Литовченко О.С., Мусієнко В.П., Новіков І.А., Тітенко ОЯ., Хлудєєвої А.В., Єленко Є.В. , Безверхову С.В. .»

Це вже є підставою для видачі актів на право власності на земельні ділянки, розташовані за відповідними адресами. Згадані акти було видано у листопаді 2012 року та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею.

Цікаво, що ті особи, яким безкоштовно виділялися землі, насправді не підпадали під категорію осіб, що потребують виділення землі. Вони не проживають на территорії Циркунівської селищної ради, Харківського району. Ніколи не стояли на обліку, як особи якім необхідно поліпшати житлові умови. Найбільш характерний приклад: Громодянин Безверхов Сергій Володимирович не має власної сім’ї. Він постійно проживає там, де й та проживав з дня народження 05.08.1987 – у селі Городнє, Краснокутського району, Харківської області.
Зрозуміло, що задарма виділена земля жодному з восьми осіб потрібна не була. І тому одразу ж була перепродана, але вже за ринковими цінами.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно в 2014-2015 р.р. змінюється право власності зазначених земельних ділянок у зв’язку з оформленням договорів купівлі-продажу землі.

Таким чином, ми бачимо, що у деяких сільрадах вирішили спростувати самого Марка Твена, який стверджував, що такий товар, як земля вже не виготовляється. То ж виробництво елітної землі на продаж у Циркунах було поставлено, що зветься, на потік. Сільрада, якою одноосібно керує член партії колишньої влади Т.В. Самойлова виділяє земельні масиви. Вони нарізаються на низку ділянок, по 10 соток, які передаються підставним особам. А потім «легалізована» таким чином земля стає товаром.
Щоправда, виникає закономірний сумнів щодо процесу легалізації згаданої землі. Річ у тім, що Циркунівська сільська рада взагалі не мала права розпоряджатися тими землями, бо за законом вони належать до земель не комунальної, а державної власності. Оскільки розташовані хоча й на території, віднесеної до Циркунівської сільради, але за межами населеного пункту. Цей факт підтверджено листом управління Держземагентства у Харківському районі від 28.05.2015 №2312
.

Відповідно до викопіювання із планово-картографічних матеріалів (проект формування території та встановлення меж Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області, розроблений ХФ «Інститут землеустрою УААН» та затверджений рішенням XIII сесії XXI скликання Харківської районної Ради народних депутатів від 21.09.1993) відведена у власність Шевердіна А.М. Литовченко О.С., Мусієнко В.П., Новіков І.А., Тітенко ОЯ., Хлудєєвої А.В., Єленко Є.В. , Безверхову С.В.» земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту (лист управління Держземагентства у Харківському районі від 08.07.2015 № 2831 із додатком).

А згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 84 Земельного Кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державною в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Відповідно до п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів належить відповідним органам виконавчої влади.
Тобто, виділення земель за межами населеного пункту має здійснюватися не сільрадами, а районними державними адміністраціями – в даному випадку – Харківського району. Виходить, сільська рада привласнила землі, які їй не можуть належати за законом. Який же розмір збитків, яких було завдано державі? Мінімальний розмір цих збитків становить 278795,84 грн. Це якщо користуватися інформаційно-аналітичною довідкою ТОВ «Терра-Інвест» від 04.06.2015, відповідно до якої станом на 14.11.2012 оціночна вартість землі складає 3197,20 грн. за 1 сотку.

Але реальні зиски від такої оборудки значно більші, якщо орієнтуватися на ринкову ціну землі – близько однієї тисячі доларів за сотку. То ж, вартість незаконно переданої з метою подальшого продажу землі можна сміливо збільшувати до 87 тисяч!
За описаними фактами порушено кримінальне провадження.


Ми розглянули лише невелику частину «героїчної праці» Циркунівської сільради з земельного дерибану, що здійснювалася під керівництвом Т.В. Самойлової. Досить зазначити, що вона успішно продовжувалася аж до середини 2015 року – коли відбулася LХІІІ Сесія VI скликання – остання у каденції Т.В. Самойлової та відповідного складу сільради, на 50% представленої депутатами-членами Партії Регіонів (16 з 32).
Сьогодні у Циркунах новий голова очолює новий склад сільради. S саме їм доведеться розв’язувати успадковані проблеми.
Земельний дерибан по-Циркунівськи (журналістське розслідування)
Ернст Ерве
Добавил: admin
Похожие публикации:
Оставлено комментариев: 0
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 180 дней со дня публикации.


© 2010-2021 Народная Правда. Все права защищены.
При любом использовании материалов сайта гиперссылка на narodnapravda.org обязательна.